Indikační skici Nítkovic

12.06.2018

Historie je učitelkou života, proto jsme se rozhodli se trochu něco přiučit a za strašné prachy jsme si nechali z Moravského zemského archivu vytáhnout tzv. indikační skicu naší dědiny z první půlky 19. století, abychom věděli kdo, kde, kolik a čeho a jak na tom byl mezitím i ten náš barák.

Tyhle pěkně barevně vyvedené a podrobně opoznámkované obrázky si můžete prohlížet i online na adrese už zmíněného Moravského zemského archivu. Pokud si je ale chce uchovat, je třeba poprosit o kopii, kterou dostanete na CD nebo si ji stáhnete přes externí úložiště. My jsme šli druhou cestou, abychom mohli jednotlivé obrázky vytisknout a uděláme si z nich takovou velkoplošnou výzdobičku některé z našich dosud mnoha prázdných stěn. 

Dozvěděli jsme se třeba, že náš dům byl původně na tzv. hákovém půdoryse a rozvaliny původních částí se dají ještě dnes najít v místě, které láskyplně nazývám průjezdový bordel.

Kromě sadu za stodolou byla v místě mých dnešních terásek zeleninová zahrada a dvůr byl dlážděný po celé délce hospodářské části. Pod současnou navážkou hlíny je určitě placáková dlažba, jaká se mi podařila odkrýt u domu.

Naše stodola je už nová a také půdorysem neodpovídá dřevěné konstrukci, která stála na místě kolem roku 1830, kdy mapování probíhalo. Možná shořela.

Na pozemku je vepsáno jméno "Kramařík" coby vlastník. Brzo budu vědět víc, jdu po něm!

2016 M+M+G
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky